GySgt Black joined the facility on 11 Dec 2012 and was the Tower Chief from 15 Jul 2014 to 19 Apr 2015.

2003: MCRD Parris Island - Recruit Training

2003: MCT - Basic Infantry Training

2003: MATSG 21 - Air Traffic Control Student

2003-2005: H&HS, MCAS Yuma - Radar Controller

2005-2006: MACS 1, 3rd MAW - Radar Controller

2006-2007: H&HS, MCAS Yuma - Radar Controller

2007: MACS 1, 3rd MAW - Radar Supervisor

2007-2008: H&HS MCAS Yuma - Training Chief

2008: H&HS MCAS Futenma - Crew Chief

2008: MACS 4, 1st MAW - Radar Supervisor

2008-2011: H&HS MCAS Futenma - Crew Chief/Control Tower Operator

2011-2012: MACS 2, 2nd MAW - ATC Liaison/Operations Chief

2012-present: H&HS MCAS Cherry Point - Tower Chief

Deployment History

Aug 2005: Operation Iraqi Freedom 4-6

Feb 2007: Operation Iraqi Freedom 6-8

Aug 2011: Operations Enduring Freedom 1-1

Airplane Graphic